
Urządzenia grzewcze zasilane gazem to bardzo komfortowe rozwiązanie. Jedynym wymaganiem do rozpoczęcia ich użytkowania jest przebiegająca niedaleko instalacja gazowa, lub własne miejsce na składowanie ciekłego gazu.
Domowe kotłownie to często miejsca, w których niełatwo o czystość. Utrzymanie jej bywa kłopotliwe jeśli np. znajdująca się w piwnicy kotłownia, sąsiaduje z pralnią, spiżarnią lub przechowalnią. Nie ma to jednak znaczenia w przypadku posiadania instalacji gazowej. Gaz jest niebrudzącym surowcem, a przede wszystkim – w dobrze wykonanej instalacji – nie ma możliwości jego ulatniania się.
Instalacja gazowa w domu- zalety
Gaz jest najchętniej wybieranym paliwem wśród osób, którym nieobojętna jest ochrona środowiska. Surowiec ten jest również określany jako „czysty” w kontekście zanieczyszczania przyrody. Jego spalanie wytwarza ok. 40% mniej groźnych dla atmosfery gazów cieplarnianych, niż w przypadku węgla. Warto zajrzeć na https://www.broetje.pl/
Wiele osób zastanawia się nad bezpieczeństwem użytkowania urządzeń grzewczych na gaz. Prawidłowo wykonana instalacja gazowa jest w pełni szczelna i bezpieczna. Jeżeli chcemy się dodatkowo zabezpieczyć, zawsze możemy zadbać o awaryjne wietrzenie pomieszczenia. Można również zakupić czujnik, który zaalarmuje nas, lub zatrzyma piec w przypadku wykrycia gazu w powietrzu.
Nie należy obawiać się kosztów eksploatacji kotła gazowego. Dziś, dostępne na rynku są niezwykle oszczędne urządzenia grzewcze, takie jak piece z kondensacją, które pełniej wykorzystują pobierane paliwo.
Jeśli chodzi o ilość zajmowanego przez piec gazowy miejsca, nie musi być ono spore. W przypadku zakupu kotła dwufunkcyjnego, wiszącego, można znaleźć dla niego przestrzeń w niemal każdym pomieszczeniu. Nie zajmie on więcej miejsca niż szafka na naczynia.
Podłączanie i użytkowanie gazu – warto wiedzieć
- Pierwszym krokiem w stronę założenia gazu jest uzyskanie pozwolenia na jego podłączenie oraz zatwierdzonego schematu instalacji gazowej.
- Aby urządzenia grzewcze działały dobrze, ważne jest oszacowanie odpowiedniej mocy pieca, względem powierzchni budynku.
- Dla pełnego bezpieczeństwa raz w roku instalacja powinna być sprawdzona przez specjalistów.